V České republice existuje přibližně 130 tisíc neziskových organizací, ať už nevládních neziskových organizací (NGO) či vládních neziskových organizací (GO). Mohutnost neziskového sektoru dobře charakterizuje velikost dotací ze státního rozpočtu – jen pro NGO, tj. bez státních příspěvkových organizací, bylo v rozpočtu vyčleněno úctyhodných 7 415 651 409 Kč.
Vyhlášené dotační programy se zaměřují zejména na sport a školství. Klíčová je informace, že žádný dotační program se explicitně nevěnuje boji s dezinformacemi. Absence boje s dezinformacemi ve vládních dotačních programech může mít několik vysvětlení. Na první dobrou například tato:
1. vláda usoudila, že boj s dezinformacemi již vyhrála,
2. vláda usoudila, že dezinformace neexistují,
3. vláda usoudila, že potřebuje udržet dezinformace při životě, aj.
Každé vysvětlení má svůj racionální a pochopitelný základ. Přesto se jako nejpravděpodobnější vysvětlení absence boje s dezinformacemi ve vládních dotačních programech pro NGO jeví něco jiného – boj s dezinformacemi ve vládních dotačních programech pro NGO chybí proto, že je kompletně obsažen ve vládních dotačních programech pro GO. Vláda si zřizuje řetězec vlastních organizací, kterým svěřuje tak důležitou úlohu, jakou je boj s dezinformacemi. Z racionálního a pochopitelného důvodu:
Na konci tohoto řetězce stojí ministerstvo vnitra a ministerstvo spravedlnosti. Bachaře nám přece nemůže dělat Pavel Šafr nebo Jakub Janda.