DISEQUILIBRIUM

Bývalí politici měli v oblibě slovo „equilibrium“, rovnováha. V bipolárním politickém světě to bylo pochopitelné. Bipolární svět se udržoval v rovnováze vzájemným vyvažováním vlivu. 50% vlivu měl jeden politický blok a 50% vlivu měl druhý politický blok.

V tripolárním politickém světě by to bylo obdobné (jak ukazuje Orwell). Dva politické bloky soupeřili s třetím politickým blokem, přičemž spojenectví se v čase proměňovalo. Ve výsledku 33% vlivu měl první politický blok, 33% vlivu měl druhý politický blok a 33% vlivu měl třetí politický blok.

V quadripolárním politickém světě by to mohlo fungovat obdobně, 25% + 25% + 25% + 25%, s dočasnými spojenectvími a s všeobecnou rovnováhou. Podobně v quinquepolárním (pentapolárním) politickém světě, sexapolárním (hexapolárním), atd. Logickou řadou dojdeme k multipolárnímu politickému světu. Bude multipolární politický svět stejně rovnovážný jako méně četné politické světy ? Politické vlivy budou tak mizivé, že je to nereálné. Ukažme si to na příkladu.

V dodávkách plynu (z Ruska) jsme unipolární a podle politiků nerovnovážní. Abychom dosáhli rovnováhy, musíme snížit dodávky z Ruska na 50% a dalších 50% odebírat z jiného zdroje. Případně můžeme dodávky z Ruska snížit na 33% a dalších 33% odebírat z dalšího jednoho zdroje a 33% z dalšího druhého zdroje. Rovnováhu si udržíme i snížením dodávek z Ruska na 25% a odebíráním po 25% ze tří dalších jiných zdrojů.

Rovnováhu zřejmě nezískáme snížením odběrů z Ruska na mizivé procento (kladnou nulu) a odebíráním plynu z mnoha jiných zdrojů. Tomu se v plynárenství říká disequilibrium. Plynárenské disequilibrium znamená, že velké množství zdrojů pšouká do plynovodu tak malé množství plynu, že jeho energie nestačí ani na spuštění turbíny od firmy Siemens.

Příspěvek byl publikován v rubrice Chodec Optimista. Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.