NELIMITOVANÉ LIMITY

Krematoria jako stacionární zdroje znečišťování ovzduší podléhají Zákonu č. 201/2012 Sb., o ochraně ovzduší a vztahují se na ně emisní limity. Na jaře 2020 si stát New York pomohl prodloužením provozních hodin krematorií. Stát Česká republika si nyní pomohl výjimkou krematorií z ochrany ovzduší a emisní limity se na ně tak nevztahují. Můžeme krematovat až do ukrematování.

Mezi nejzávažnější emise krematoria patří oxid uhličitý, dioxiny a rtuť. Čím více budeme životu podléhat, tím více oxidu uhličitého, dioxinů a rtuti tu zanecháme. Stát nám uvolnil ruce a řekl, že můžeme. Zejména se již nemusíme v poslední chvíli zbavovat amalgámových plomb. Vedle toho máme další možnosti, jak i navzdory povolení odejít co nejekologičtěji.

V České republice je 27 krematorií, která jsou zatížena nerovnoměrně. Místo listování katalogem letních zájezdů k moři bychom si mohli prohlédnout všech 27 krematorií a vybrat si podle aktuální vytíženosti. Pak si objednáme terminální zájezd bez zpáteční jízdenky a zatížíme ovzduší oxidem uhličitým, dioxiny a rtutí v místě, které má ještě emisní rezervy. Pro obyvatele vesniček střediskových dodejme, aby se po Pelhřimovu nesháněli, tam nic nejezdí, tam krematorium není.

Nebo se můžeme zaposlouchat do kouzelných píšťalek různých politických krysařů (pirátská píšťalka má obzvláště podmanivý zvuk) a oddat se žraločím zubům, čímž také ochráníme ovzduší.

Až si to tak hezky naplánujeme, budeme s napětím čekat, čím dalším nám stát vyjde vstříc. Mohly by se například uvolnit limity pro znečištění odpadních vod zvratky.

Příspěvek byl publikován v rubrice Chodec Optimista. Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.