DEFICIT ROZPOČTU

Ministerstvo financí předložilo návrh rozpočtu pro rok 2021 s deficitem 320 miliard Kč.

Rozpočet USA se od roku 1901 do roku 1916 pohyboval v průměrném přebytku 5 miliónů dolarů a během následujících tří let, kdy se měnily poměry v Sovětském svazu, se rozpočet propadl do deficitu přes 13 miliard dolarů. Od roku 1920 se americký rozpočet opět zotavoval s průměrným ročním přebytkem 760 miliónů dolarů až do začátku hospodářské krize třicátých let, přičemž po vstupu do druhé světové války se rozpočet propadl až na deficit téměř 56 miliard dolarů v roce 1943. Pak nastal obrat a v roce 1948 vykazoval již přebytek 10,5 miliard dolarů. Až do změn poměrů v socialistickém táboru se pak rozpočet postupně zhoršoval a v roce 1992 dosáhl deficitu 340,5 miliard dolarů. Poté nastal opět obrat a v roce 2000 dosáhl přebytku 86,5 miliard dolarů. Pozitivní trend se ovšem neudržel a v loňském roce dosáhl deficit amerického rozpočtu 992 miliard dolarů, přičemž výhled deficitu na tento rok (bez započítání nákladů na koronavirovou krizi) je téměř 1,1 biliónu dolarů.
(Historical Tables, Budget of the United States Government)

Interpretovat vývoj amerického státního rozpočtu můžeme mnoha způsoby, a děláme to obvykle tak, aby naše vývody korelovaly s našimi zájmy. Po VŘSR se Američanům nepovedlo nic. Po druhé světové válce se Američanům něco povedlo, stejně tak po kapitalizaci socialistického tábora. Abychom byli alespoň trochu objektivní, můžeme vývoj amerického rozpočtu porovnat s vývojem ruského a čínského rozpočtu. V historii Číny se nenachází žádné okno příležitostí jako v historii USA, v historii Sovětského svazu se nachází jedno okno příležitostí: Sovětský svaz měl možnost ovládnout půl Evropy po 2. světové válce („An important consequence of WWII on Soviet economic growth potential involved the acquisition of new territory.“, Susan J. Linz: World War II and Soviet Economic Growth, 1940-1953), což mělo pozitivní vliv na vývoj přebytků/„deficitů“ sovětského rozpočtu (socialistický „deficit“, formálně byl rozpočet vyrovnaný).

Co se nepovedlo v roce 1917, mohlo se povést v roce 1945, kdy USA nabídly Sovětskému svazu tzv. Marshallův plán ve výši jedné miliardy dolarů, ale i samotnou americkou vládou byla půjčka vnímána spíše jako prostředek pomoci proti předpokládané poválečné depresi v USA než jako pomoc Sovětskému svazu. Ten si poradil i bez Marshallova plánu a dokázal snížit „deficit“ jiným způsobem.

Jsme neomalení až drzí, když se odvážíme postulovat, že existuje osvědčený prostředek na snižování deficitu státního rozpočtu. Otázkou je, zda se odvážíme obsadit republiku Burkina Faso.

Příspěvek byl publikován v rubrice Chodec Optimista. Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.