22.6.2019 18:02 S MOZKEM DO BEZPEČÍ
Za den musí lidský mozek vstřebat milióny informací. Můžeme získat mylný dojem, že čím více informací vstřebáme, tím budeme chytřejší. Častokrát ovšem vstřebáváme nepodstatné informace, které se buď nepodílejí na zvyšování naší chytrosti nebo dokonce naši chytrost ničí. Navíc podstatnou složkou zvyšování chytrosti je schopnost mozku detekovat nikoli podávanou informaci, nýbrž zamlčovanou informaci. Tedy nikoli to, jaký headline na nás vyskakuje z médií, nýbrž to, jaký headline tam chybí.
Ukázkový příklad poskytla MfD ve čtvrtek 20.6.2019, kdy na titulní stránku umístila headline: „Lounský soud potrestal vězením i podmínkami čtyři úplatné celníky. Čtveřice vzala podle žalobce 30 tisíc korun od vietnamské obchodnice.“
Ten samý den, tj. 16. července 2015, kdy čtveřice celníků v Žatci převzala úplatek ve výši 30 tisíc Kč, převzalo celkem 56 státních úředníků úplatky ve výši 48 miliónů Kč. V ten samý den došlo ke krádežím veřejných peněz v úhrnné výši 216 miliónů Kč. Místo toho, abychom vstřebávali podstatné informace, čteme o úplatku 30 tisíc korun.
Naučit se detekovat chybějící informace je obtížné, ale není nemožné. Ne každého musí kriminální činnost zajímat a informace o ukradených penězích je mu lhostejná. Náš mozek je v podstatě líný. Vyvinul se k přežití, k řešení kritických okamžiků života a neměl by být přehlcovaný informacemi, aby mohl rychle vyhledat správnou informaci a dostat nás do bezpečí.
Zítra můžeme sledovat, co nebude na letenské pláni řečeno. Mohli bychom zjistit, co nás dostane do bezpečí.