11.3.2019 17:39 ÚPRK
Jednou za 4 roky vláda ČR schvaluje aktualizaci tzv. Ústředního plánu obrany státu, naposledy to bylo 15. srpna 2018 usnesením č. 516, viz ÚPOS v části III materiálu čj. 648/18. Tento plán se dotýká každého z nás – naše povinnost bránit svou vlast nezanikla s profesionalizací ozbrojených sil České republiky (Zákon č. 584/2004 Sb., o branné povinnosti).
Za stavu ohrožení státu a za válečného stavu jsme všichni nejen občany, ale také vojáky v záloze. Můžeme odmítnout mimořádnou službu z důvodu svědomí nebo náboženského vyznání, ale to nás nezbavuje pracovní povinnosti (Zákon č. 222/1999 Sb., o zajišťování obrany ČR). Výhodu budou mít jen ti, kteří budou zproštěni výkonu mimořádné služby kvůli svému důležitému civilnímu zaměstnání (například civilní snajpři). My ostatní se budeme hlásit k raportu a nafasujeme kosy, vidle a praky.
Obecní úřad o nás vede evidenci nezbytných osobních údajů pro povolání do zbraně i pro potřeby pracovní povinnosti nebo pracovní výpomoci, jakož i evidenci vhodných věcných prostředků v našem vlastnictví (například snjaperské pušky), a může ve zkráceném řízení rozhodnout o vyvlastnění (Vyhláška č. 280/1999 Sb.). Tzv. dodávacím příkazem přijdeme o movitou nebo nemovitou věc, zvíře, ptáka či službu.
Lze předpokládat, že ti spoluobčané, co jsou již „euroobčany“ či „světoobčany“, vezmou kramle. Není důvod plnit brannou povinnost vůči zaprděné České republice, natož jí poskytovat zvíře či ptáka. K tomu účelu byla již založena nezisková organizace Úprk. Z informačního letáku Úprku je jasné zaměření:
„Práce Úprku směřuje k cílené účasti mládeže i dospělé populace na volnočasových aktivitách, organizovaných na podporu přípravy euroobčanů a světoobčanů k opuštění státu. Tyto aktivity mají různorodý charakter, jde zejména o zájmovou činnost s technickým a sportovním zaměřením, zábavná odpoledne, tématické dny, sportovní akce, přednášky, kurzy, semináře či besedy na různá témata, zejména pak se zaměřením na rychlostní a vytrvalostní běh.“