PO PRÁVU

7.10.2017 2:39 PO PRÁVU
Trvalo to, než jsem si v tom udělal jasno, protože jsem neuměl ukrajinsky. Po několika lekcích, které mi poskytla Marie Alexejevna Štětina, se moje pochybnosti rozptýlily.
Ústava Ukrajiny (Консmиmуція Українu), schválená Nejvyšší radou Ukrajiny 28.června 1996, obsahuje 161 článků, přičemž v článku 2 prohlašuje území Ukrajiny v tehdejších hranicích za nedělitelné a nedotknutelné, v článku 133 deklaratorně vypočítává územní celky Ukrajiny, včetně Autonomní republiky Krym a v článku 134 explicitně uvádí, že Autonomní republika Krym je neoddělitelnou součástí Ukrajiny.
Ústava Ukrajiny se v záhlaví odvolává na Deklaraci nezávislosti (Акт проголошення незалежності України) z 24.srpna 1991, která prohlašuje území Ukrajiny za nedělitelné a nedotknutelné s odvoláním na tisíciletou tradici státního rozvoje Ukrajiny.
O tisíceleté tradici by mohli vyprávět Apačové, Siouxové a Komančové z Velkých plání (Plains).
Před 28.červnem 1996 platilo v okolí Charkova a Kijeva postupně pět verzí ústavy – od roku 1710 ústava Pylypa Orlyka, od 1919 ústava USSR a dále od 1929, od 1937 a od 1978 další verze ústavy Ukrajiny jako svazové republiky Světského svazu (Конституція Українскої Соціялістичної Радянської Республіки). Ve všech ústavách v třísetleté tradici státního rozvoje na Ukrajině se nemluví o Krymu – nikdo ho nepovažuje za součást Ukrajiny. Teprve po roce 1954, kdy Nikita Chruščov Krym daroval USSR, se v ústavě z 28.května 1978 objevuje zmínka o Krymu, a to v článku 77. Potud tisíciletá tradice rozvoje Ukrajiny.
Když obyvatelé Krymu mluví o tisícileté historii, vzpomínají na Tatary, Mongoly, Osmany (Turky) a Rusy. Po rozpadu Sovětského svazu v únoru 1992 rozhodl Krymský parlament o nezávislosti Krymskou ústavou, ale po dohodě bez účasti Krymu mezi Ruskem a Ukrajinou o krymské Černomořské flotile a pronájmu základen na Krymu byla nezávislost odvolána a nahrazena autonomií. V květnu 1994 ukrajinský parlament zrušil Krymskou ústavu úplně.
Po právu je Krym ukrajinský, stejně jako jsou Velké pláně po právu americké, když je siouxský náčelník Sitting Bull daroval Washingtonu.
Příspěvek byl publikován v rubrice Chodec Optimista. Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.