„Die Feinde der Demokratie sollen nicht die Möglichkeit bekommen, die Demokratie abzuschaffen. Das ist der Grundsatz, der hinter dem Begriff der wehrhaften Demokratie steht. Deswegen ist es auch möglich, demokratiefeindliche Parteien zu verbieten.“
Taková je argumentace v aktuálním návrhu zakázat německou parlamentní stranu AfD: Nepřátelé demokracie by neměli dostat příležitost ničit demokracii a proto je možné zakázat antidemokratické strany.
My máme předpoklady pro podobnou argumentaci v Ústavě – podle článku 9.3 „výkladem právních norem nelze oprávnit odstranění nebo ohrožení základů demokratického státu“. Mohli bychom zakázat parlamentní stranu, která se výkladem právních norem pokouší odstranit nebo ohrozit základy demokratického státu. Z politického systému, který je založen na svobodném a dobrovolném vzniku a volné soutěži politických stran (čl. 5), bychom vyloučili ze soutěže stranu, která nerespektuje základní demokratické principy.
Až se tedy budeme pokoušet o zákaz libovolné parlamentní strany, nejprve si definujeme „základní demokratické principy“. Iniciativních vykladačů základních demokratických principů máme dost, a jelikož nikdo neví, co jsou to základní demokratické principy, budou jimi ty ze spisku vybraného vykladače. Vzápětí bude zřejmé, která strana nerespektuje názor vybraného vykladače. Z volné souteže n stran bude volná soutěž n-1 stran.
Přijde nám to absurdní ? Ale vůbec ne. Ústava byla psána pro chytré, nikoli pro současné.
Přijde den, kdy bude zakázána ODS. Nebo ANO. Nebo SPD. Paleta možností je široká. Až se zákazů přesytíme, pak se objeví zase ti chytří. Přepíšou Ústavu a volná soutěž politických stran bude bez omezení, přičemž my všichni ve volbách rozhodneme, zda si přejeme současnou demokracii.