Opakem globálního je lokální. Opakem globalistů jsou lokalisté.
Často se zaklínáme kladným či záporným vztahem k takzvaným globalistům. Na kladném či záporném vztahu ke globalistům demonstrujeme svoje chápání, jak je řízen svět a jaká budoucnost nás čeká. Vzhledem k tomu, že nejsme schopni (bez vymýšlení a dohadů) jmenovitě definovat, kdo jsou ti globalisté, naše představa o řízení světa a budoucnosti je postavená na vodě.
Můžeme na to jít z opačné strany a jmenovat osoby, o kterých si myslíme, že usilují o takzvanou světovládu, a následně je označit za globalisty. Tyto osoby mají v úmyslu odkoupit či jiným způsobem získat veškerý světový majetek a nám ho pronajímat na bázi sdílení (typicky zemědělskou půdu, což nás dovádí ke jménu Bill Gates). Takto činíme zkratkovitý závěr, že Bill Gates je globalista.
Další přístup k definici globalistů vychází z názoru, že pojem globalisté je obecný skupinový název, který nelze personifikovat, ale který je definován cíli a k nim vedoucími nástroji. Globalisté jsou tedy dynamicky definovaná skupina osob, jež spojuje stejný cíl a jež disponují stejnými nástroji. Pro takovou proměnlivou skupinu se vžil termín „rada nepřítomných“ (UBU).
Nejspolehlivější je definovat globalisty skrze jejich oponenty, lokalisty. Globalista je ten, kdo není lokalista. Lokalista je ten, kdo je ochoten vést lokální války, ničit majetek protivníka, který protivníkovi prozatím patří, kdo klade překážky kumulaci kapitálu a buduje mezinárodní bariéry, kdo brání migraci, kdo kultivuje hospodářskou krajinu a kdo činí lidský genom odolnějším (což mimochodem vylučuje Billa Gatese z UBU).