Postavme si vedle sebe dva axiomy: Jablko padá vždy dolů – pád končí destruktivním nárazem. Abychom zabránili nevyhnutelné destrukci, nemůžeme změnit fyzikální zákon, můžeme jen změkčit pád.
Podobně můžeme vedle sebe postavit jiná dvě tvrzení: Myšlenkový konflikt vždy znepokojuje – znepokojení alespoň části obyvatelstva je trestné. Podobně abychom zabránili nevyhnutelnému trestu, nemůžeme změnit společenský zákon, můžeme jen změkčit trestní zákoník.
Byla chyba cokoli, co je přirozené člověku, dávat do trestního zákoníku jako trestuhodné. Bez myšlenkových konfliktů, jež přirozeně vyvolávají znepokojení, bychom se vůbec nevyvinuli. Myšlenkový konflikt je motorem vývoje.
Opakujme si dnes a denně, že rozdílnost názorů je přirozená a žádoucí. Trestní omezování jakéhokoli názoru je nepřípustné. Jednou k tomu dojdeme a současnému trestnímu zákoníku se budeme zpětně posmívat, případně nevěřícně kroutit hlavou, co to bylo za lidi, kteří nás porodili.
Je přirozené a žádoucí, abychom měli rozdílné názory na demokracii. Bez toho se demokracie nebude vyvíjet a zamrzne v současném neutěšeném stavu. Nemůžeme trestat toho, který současný neutěšený stav označuje za fašismus (svazek politických, ekonomických a mediálních elit). Jinak nám to tu zůstane navěky.