Představme si, že jsme vrchním velitelem armády. To je tím, kdo nese prapor před vojenskými jednotkami a určuje, kam se půjde bojovat. Současně jsme prezidentem, který pečuje o život a zdraví svého národa. Jednak vedeme své lidi do boje a jednak nechceme své lidi připravit o život. Máme říct současně ano i ne. To je dilema.
Současným nejpoužívanějším modelem, který řeší toto dilema, jsou soukromé vojenské společnosti. Vojenský cíl státní armády dobývají soukromí žoldáci. Vrchní velitel armády může hnát žoldáky na zteč a současně chránit svůj národ před smrtí. Je otázka času, kdy na tento model přejde Armáda České republiky.
Základní podmínky pro službu v armádě jsou:
– věk vyšší než 18 let,
– občanství ČR,
– trestní bezúhonnost,
– zdravotní způsobilost,
– požadované vzdělání,
– politická či odborová neangažovanost,
– složení vojenské přísahy.
Jedná se o společenskou dohodu, která platí, pokud strany dohody na ní trvají. Okolnosti si mohou vynutit jinou společenskou dohodu.
Podmínky nové společenské dohody mohou být:
– věk libovolný, unese-li dítě dělo,
– občanství libovolné, toužící vyhrávat,
– trestní minulost v boji proti přesile vítána,
– zdravotní způsobilost duševní se nezkoumá,
– požadované vzdělání s maturitní zkouškou střelby na cíl,
– politická či odborová angažovanost je nám fuk,
– složení vojenské přísahy.
Beze změny zůstává požadavek na složení vojenské přísahy. Vojenská přísaha může znít například takto:
„I, a soldier, aware of my civic and patriotic duties, solemnly declare that I will fight against terrorists. I will be a brave and disciplined soldier, I will carry out the tasks against terrorists and I will observe getting up in the morning to attack against terrorists. I will duly learn to control military equipment and weapons, prepare for an attack against terrorists, and I will attack terrorists. I am ready to risk my life to attack terrorists. So I swear !“