DESIGNOVÁ TĚŽÍTKA
Nařízení Evropské unie k provozování UAS (Unmanned Aircraft Systems neboli dronů), platné od 1. ledna 2021, je mylně interpretováno jako nařízení k ochraně tzv. nezapojených osob, tj. osob, které se neúčastní provozu dronu nebo které nejsou obeznámeny s pokyny a bezpečnostními opatřeními, vydanými provozovatelem dronu. Zvláštní pozornost je totiž věnována létání dronů nad lidmi a používáním kamer. To je spojováno s ochranou osobních údajů (GDPR) nezapojených osob. Kdyby vedle bezpečnosti vzdušného prostoru bylo GDPR hlavní motivací, proč bylo nařízení zavedeno, nezastavila by se Evropská unie v polovině cesty a nařídila by další analogická a dlouho očekávaná opatření.
V první řadě by prošlo nařízení Evropské unie k provozování WSS (Webcam Stream Systems neboli webkamer), jež by webkamery regulatorně rozčlenilo do tříd C0 až C4 v kategoriích použití A1 až A3. Třídy C by byly analogicky k maximální vzletové hmotnosti dronů (maximum takeoff weight, MTOM) určeny maximální streamovací kapacitou (maximum streamout capacity, MSOC) a kategorie A by byly analogicky k blízkosti nezapojených osob, měřené v metrech, určeny blízkostí nezapojených osob, měřené příbuzností DNA.
Webkamera třídy C0, zabudovaná v našem mobilním telefonu, by odesílala snímaný obraz výhradně do paměťového zařízení našeho mobilního telefonu a současně by webkamera nemohla být aktivována odjinud než z klávesnice našeho mobilního telefonu. Webkamera v kategorii A1 by mohla být použita výhradně osobou s definovanou DNA, přednastavenou snímkem oční sítnice.
Naopak webkamera třídy C4 by odesílala snímaný obraz všem a mohla by být aktivována kýmkoli. Webkamera v kategorii A3 by mohla být použita kýmkoli, kdo má alespoň lidskou DNA.
V dalším kroku budeme třídit a kategorizovat zvuková snímací zařízení, což odkáže mobilní telefony do kategorie B, tj. tam, kam po právu náležejí – mezi komunikátory IZS (B0) a designová těžítka (B1).
Příspěvek byl publikován v rubrice
Chodec Optimista. Můžete si uložit jeho
odkaz mezi své oblíbené záložky.