V souvislosti se sledováním desátého dne slyšení soudu s Juliem Assangem uvedl pozorovatel Graig Murray:
„The gloves were off on Tuesday as the US Government explicitly argued that all journalists are liable to prosecution under the Espionage Act (1917) for publishing classified information.“
(Graig Murray, 16.9.2020)
Od Spojených států jsme daleko, i když jejich exteritorialita nám dýchá na krk. Nemusí nás vzrušovat, co plácá americký zástupce kdesi na britském území. Než jeho slova dolétnou k nám, milióny odrazů od francouzských a německých překážek je zeslabí do nesrozumitelného blablabla. Ale představme si, že máme extra citlivé uši a slyšíme trávu růst. Pak se nedivíme, že nám vstávají hrůzou všechny chlupy na těle.
Co je utajená informace, definuje zákon č. 412/2005 Sb., o ochraně utajovaných informací. Utajovanou informací je „informace v jakékoliv podobě, zaznamenaná na jakémkoliv nosiči, označená v souladu s tímto zákonem, jejíž vyzrazení nebo zneužití může způsobit újmu zájmu České republiky nebo může být pro tento zájem nevýhodné, a která je uvedena v seznamu utajovaných informací“ (§ 2a). Seznam utajovaných informací zpracovává NBÚ a vláda jej vydává svým nařízením, konkrétně nařízením č. 522/2005 Sb.
Kdo máme všechny chlupy na těle v pozoru, buď tušíme nebo jsme již do seznamu nahlédli. Ano, utajovanou informací může být téměř cokoli, například informace o provádění kurýrní služby. Proto je třeba text tohoto blogu bezodkladně ukončit, neboť nic není jisté. DPD přiveze balíček již zítra.