Potřeba doby donutila zákonodárce k novelizaci paragrafu 356 trestního zákoníku Podněcování k nenávisti. Současná podoba paragrafu již neodpovídá společenské realitě. Podněcování k nenávisti již zdaleka není jediným podněcovacím trestným činem.
Nově vložený § 356a bude znít:
„Kdo veřejně podněcuje k práci nebo k omezování práv a svobod pracovat, bude potrestán odnětím svobody až na dvě léta.“
Podněcování k práci se ukazuje jako závažný společenský delikt. Občanovi je Ústavou garantována svoboda nepracovat, tudíž jakékoli nátlakové jednání ve smyslu přinutit občana pracovat je nepřípustné a protiústavní. Budeme-li nenávistně prohlašovat, že jen prací živ je člověk, případně hrubě a zlostně opakovat stereotypní průpovídku „Bez práce nejsou koláče“, hrozí nám nejen ostrakizace a vyčlenění za okraj společnosti, ale také tepláky a státní strava až na dva roky. Přitom podněcováním k prácí to nekončí.
Legislativci připravují rovněž paragraf 356b. Ten se bude týkat podněcování k solidaritě. Hlasitě se také diskutuje o podněcování k lásce, o podněcování k porozumění či o podněcování ke spořádanosti. Aby se trestní zákoník neúměrně neprodloužil, racionálně uvažující poslanci navrhují uplatnit princip de minimis non curat lex (zákon nedbá malých věcí) a zakázat podněcování omnia omnibus, omnia cum deo (pro všechny, a to včetně Boha).
Finální paragraf by mohl znít: „Kdo veřejně podněcuje, bude potrestán.“
Vade retro Satana. Odstup, podněcovateli.
Díky.