6.7.2020 18:06 SOCIÁLNÍ NŮŽKY V KÝBLI
„Platová základna činí…pro soudce 3násobek průměrné nominální měsíční mzdy na přepočtené počty zaměstnanců v nepodnikatelské sféře…“
(§ 3 odst. 3 Zákona č. 236/1995 Sb., o platu…)
Naše odborová organizace dotlačila management k úpravě kolektivní smlouvy: plat ředitele nesmí být vyšší než pětinásobek nejnižšího platu ve firmě.
Pan Jiří měl nejnižší plat ve firmě. Jeho šéf rozpoutal válku ve formě bossingu. Pokud by se podařilo vystrnadit Jiřího z firmy, zvedl by se šéfovi plat, jakmile by na místo pracovníka s nejnižším platem postoupil pan Josef.
Pan Jiří odolával šest měsíců. Na pomoc si přizval advokáta, jehož plat byl šestinásobkem nejnižšího platu ve firmě. Věc dospěla k trestnímu oznámení, vyšetřování a k projednávání před soudem. Soudce, který o věci rozhodoval, měl plat, jenž byl osminásobkem nejnižšího platu ve firmě.
Soudce rozhodl, že znaky trestného činu bossingu nebyly naplněny. Pan Jiří se odvolal a o věci rozhodoval odvolací soud v čele se soudcem, jehož plat byl desetinásobkem nejnižšího platu ve firmě. Ani u odvolacího soudu pan Jiří neuspěl a příslušný soudce nejvyššího soudu měl plat ve výši dvanáctinásobku nejnižšího platu ve firmě. A tak dále, plat ústavního soudce byl patnáctinásobkem nejnižšího platu ve firmě, plat štrasburského soudce byl dvacetinásobkem nejnižšího platu ve firmě. Věc se zdála ztracená, ale pak přišel nečekaný zvrat.
Justiční odborová organizace dotlačila management k úpravě kolektivní smlouvy: plat předsedy soudu nesmí být vyšší než pětinásobek nejnižšího platu u soudu. Pan Jiří změnil zaměstnání, nafasoval kýbl soudní uklízečky a svému bývalému šéfovi a řediteli se vysmál za jejich mizerný plat.