3.5.2020 17:11 PATOLOGIE MÉDIÍ
V souvislosti s narůstajícími pochybnostmi o pravdivosti údaje o počtu zemřelých na koronavirus je dobré si uvědomit, že v České republice jde stěží údaj zfalšovat.
„Má-li lékař provádějící prohlídku těla zemřelého podezření, že příčinou je nebezpečná infekční nemoc nebo že jde o pacienta s touto nemocí, byla-li příčinou úmrtí taková nemoc, nebo jde-li o úmrtí pacienta s touto nemocí, neprodleně oznámí tuto skutečnost příslušnému orgánu ochrany veřejného zdraví. Orgán ochrany veřejného zdraví neprodleně stanoví podmínky pro přepravu zemřelého, provedení pitvy a pro pohřbení.“
(Zákon č. 372/2011 Sb., o zdravotních službách, § 84 odst. 3)
Všichni zemřelí, kteří byli pozitivně diagnostikováni na koronavirus, museli být pitváni (s otazníkem u těch, kteří za života explicitně vyslovili nesouhlas s pitvou). Lékař nemá při prohlídce těla zemřelého na výběr, tím pádem jeho rozhodnutí o příčině úmrtí není relevantní. O příčině úmrtí rozhoduje až patolog. Ten se nesplete, neboť příčinu úmrtí vidí vysloveně odhalenou.
Existuje tedy stejný počet pitevních zpráv jako je počet zemřelých na koronavirus. Pokud by patolog úmyslně zprávu zfalšoval a za příčinu úmrtí („bezprostřední příčinu smrti“ dle pitevního protokolu včetně kódu MKN; dále patolog vyplňuje stav A, vedoucí k bezprostřední příčině, stav B, vedoucí k bezprostřední příčině, a základní příčinu) by po otevření dutiny lební a dutiny hrudní a břišní a prozkoumání jejich orgánů neoznačil třeba infarkt, vznikla by otázka, proč by to dělal. Na umělém zvyšování počtu zemřelých na koronavirus nemá žádný osobní zájem, ledaže by to byl stachanovec, který by se rád dostal do Guinessovy knihy rekordů za nejvyšší počet koronavirových patologických nálezů.
Relevantní otázkou pouze zůstává, s jakým údajem pracují média a proč. To se týká rovněž prezentace Ministerstva zdravotnictví, které uvádí „Celkový počet úmrtí v souvislosti s onemocněním COVID-19“, nikoli „Celkový počet úmrtí na onemocnění COVID-19“.