1.5.2020 17:13 REZAVÝ PÁS
Kolikrát jsme již slyšeli „svět po koronaviru nebude stejný jako svět před koronavirem“ ? Jedná se o bezobsažné klišé, kterému musíme dodat reálný obsah, abychom ho pochopili. Například: ve světě po koronaviru si utáhneme nejen pásek, ale i pás. Rezavý pás.
Jednou z prvních legislativních změn bude novelizace zákona o pohřebnictví. Podle současného Zákona č. 256/2001 Sb. „veřejné pohřebiště lze zřídit na návrh obce nebo registrované církve a náboženské společnosti jen na pozemku v jejich vlastnictví“ (§ 17). Tuto podmínku nebude možné dodržet. Nebude možné dodržet ani podmínku, že „zřizovatelem i provozovatelem neveřejného pohřebiště smí být pouze registrovaná církev a náboženská společnost na pozemku v jejím vlastnictví“ (§ 3, odst. 3). Živelný vznik pohřebišť si vynutí změnu zákona.
Tento zákon pro zacházení s lidskými a firemními pozůstatky bude nově definovat, že tělem zemřelého se rozumí mrtvé lidské nebo firemní tělo a že pohřbením se rozumí uložení pozůstatků do hrobu, přičemž pohřebištěm není jen pozemek ve vlastnictví obce nebo církve, ale celý rezavý pás od Aše až po Jablunkov.
Nová realita bude nejen výhradně depresívní, nýbrž i pozitivní ve smyslu výzvy pro podnikatele nové doby. Realitní kanceláře se promění v turistické kanceláře a budou čínským turistům nabízet okružní jízdy po významných českých hrobech. V programu je návštěva hrobu jaderných reaktorů v Plzni, hrobu trolejbusů v Ostrově, hrobu železa na Kladně, hrobu obleků v Prostějově, hrobu motorek ve Strakonicích, hrobu tahačů v Jablonci, hrobu mixérů v Hlinsku, hrobu křišťálu v Novém Boru či hrobu cukru v Hrochově Týnci, ke kterým nově přibudou návštěvy hrobu automobilů v Mladé Boleslavi, hrobu škorpiónů v Uherském Brodě, hrobu pastelek a patentek v Českých Budějovicích a hrobu piva v Plzni. U každého hrobu se Číňan rozpláče před emotivně naladěným čínským publikem, aby jej přesvědčil k přispění na obnovu rezavého pásu.
Prozatím se v kulisách předkoronavirové české velikosti nepietně prohánějí štáby tvůrců apokalyptických filmů. Termín „pietní místo“ vypadne i z novely Zákona č. 122/2004 Sb., o válečných hrobech a pietních místech. Navzdory přání Rusa.