14.4.2019 14:45 PLÍCE, ŽALUDEK, VODA, ELEKTŘINA, PLYN A BYT
„Byt, bydlení, není běžná komodita, byt je nezbytnost, pokud se nerozhodnete být bezdomovcem…Vyvlastnění je radikální…Ale zároveň je to krok logický.“
(Martin Fendrych, 4.4.2019)
Byt je určený k tomu, aby v něm občan byl. Podobně je obývák určený k tomu, aby ho občan obýval, kuchyně je určená k tomu, aby v ní občan kuchtil, ložnice je určená k tomu, aby v ní lehal. Je diskutabilní, zda je ve veřejném zájmu, aby občan obýval, kuchtil či lehal, ovšem docela určitě je ve veřejném zájmu, aby občan byl, protože pokud občan je, platí daně.
Občan pochopitelně nemusí být jenom v bytě, může být také v parku, na ulici, na nádraží či pod mostem. V parku, na ulici, na nádraží či pod mostem se ovšem občanovi platí daně nepohodlně, což svádí k neplacení daní. Ve veřejném zájmu je, aby byl občan při placení daní v pohodlí. Není-li v bytě žádný občan a je-li občan v parku, na ulici, na nádraží či pod mostem, je ve veřejném zájmu taková změna, aby nebyl žádný občan v parku, na ulici, na nádraží či pod mostem a aby byl občan v bytě.
Není veřejným zájmem, ale je veřejným tajemstvím, že v době privatitace bytového fondu se v nápadně velké míře stali novými vlastníky mnoha bytů zaměstnanci magistrátů a jejich příbuzní a známí. Tito noví vlastníci si byty nepořizovali proto, aby v nich byli, ale proto, aby s nimi kšeftovali. Zatímco noví bydlící se stali řádnými daňovými poplatníky, noví kšeftaři se zhusta stali neřádnými daňovými podvodníky.
Každý občan má jedny plíce, jeden žaludek, jednu vodu, jednu elektřinu a jeden plyn. Více plic, žaludků, vod, elektřin a plynů je občanovi k ničemu. Nebojme se podvodníkům další plíce, žaludky, vody, elektřiny a plyny vyvlastnit. Zákonodárci nám k tomu poskytli vhodný nástroj (zákon č. 184/2006 Sb.).
S bytem je to nemlich to samé.