10.4.2019 17:05 KOMU NENÍ DOZORČÍ RADY
Je to už sedm let, co Evropská komise navrhla Směrnici Evropského parlamentu a Rady EU o zlepšení genderové vyváženosti mezi členy dozorční rady/nevýkonnými členy správní rady společností, kotovaných na burzách (COM/2012/0614 final – 2012/0299 COD). V článku 4, odst. 1, Komise navrhla:
„Členské státy zajistí, aby kotované společnosti, ve kterých je podíl osob nedostatečně zastoupeného pohlaví na pozicích členů dozorčí rady/nevýkonných členů správní rady nižší než 40%, do takových pozic jmenovaly kandidáty na základě komparativní analýzy kvalifikace každého z nich a použily při tom předem určená, jasná, neutrálně formulovaná a jednoznačná kritéria s cílem dosáhnout tohoto podílu nejpozději do 1. ledna 2020 nebo, v případě kotovaných společností, které jsou veřejnými podniky, nejpozději do 1. ledna 2018.“
Přestože Směrnice neprošla kvůli vzpurným členům (DK, NL, PL, SE, UK, CZ), získal její navržený obsah mimořádný ohlas a oblibu a mnohé členské státy započaly s naplňováním jejího obsahu i bez příslovečného razítka. Do 1. ledna 2018 se v mnoha kotovaných společnostech, které jsou veřejnými podniky, doplnil stav členů dozorčích či správních rad natolik, že počet mužů dokonce i převýšil požadovaných 40%. To nás muže naplňuje rovněž nadějí, že do 1. ledna 2020 se tak stane i v mnoha kotovaných společnostech, které nejsou veřejnými podniky.
Povzbuzeni úspěchem se ozývají další minority. Například intersexuálové. Nejsou ani ženami, ani muži, a chtějí také alespoň čtyřicetiprocentní zastoupení na pozicích členů dozorčích či správních rad. Také asexuálové bez předem určené, jasné, neutrálně formulované a jednoznačné sexuální touhy by rádi měli svoje čtyřicetiprocentní zastoupení. A nesmíme zapomenout na LGBT.
Přestože by jim majoritní společnost chtěla vnutit názor, že spadají do kategorie muž nebo žena, rozhodně se cítí na víc. Přejme jim tedy v jejich úsilí úspěch, aby jich v dozorčích či správních radách bylo alespoň 50%.