31.3.2017 20:43 LAJKOVANÁ REVOLUCE
Na otázku, zda by mladá generace, která protestovala proti Medveděvovi (Putinovi), mohla Putinovi provést totéž, co mladí Tunisané nebo Egypťané s pomocí sociálních sítí svým vládám, odpovídala Tereza Spencerová jako přímá účastnice někdejšího revolučního dění v Egyptě takto:
„Nevím, proč demonstrace v Rusku srovnávat s arabským jarem, tím spíš, že z nich – přinejmenším v dohledné době – asi nic nebude. Opravila bych ale vaši zmínku o sociálních sítích. Byla jsem na káhirském náměstí Tahrír od prvních minut tamní revoluce a faktem je, že prvních několik dní se tam několik tisíc (nejen) mladých lidí nechávalo masakrovat armádou a policií, zatímco celý Egypt seděl doma u facebooku a ‚lajkoval‘ pro revoluci jako zběsilý. Pak ale kdosi – dodnes se vlastně nezjistilo, kdo přesně – vypnul internet i mobilní sítě, lidé doma ztratili přehled o situaci a byli donuceni se jít podívat na Tahrír na vlastní oči. A při pohledu na to, co se tam dělo, se spontánně přidávali po tisících a desetitisících, až jich ‚byly milióny‘. Jinými slovy, sice se tak nějak vžil pojem ‚facebooková revoluce‘, ale faktem zůstává, že kdyby tenkrát kdosi ten internet nevypnul, tak diktátor Husní Mubarak možná dál stojí v čele Egypta.“
(Tereza Spencerová, 30.3.2017)
Na příkladu ze života nepřibarveně a plasticky vidím, jak to s námi vlastně je. Že aby ti, o jejichž budoucí osud se hraje, s prominutím zvedli prdel, musí jim někdo vypnout internet a mobilní sítě.
Mluví ze mě ageismus. V intencích ageismu si vystajluju sexy rakev, ať to mám tutově cool a v pohodě, až zavřu kufr a přestanu mektat do kyblíčku. I když mi kape na karbid, alespoň vím, že ho mám, ty vole, když jsem ho jako puboš kalil.
Tereza Spencerová uzavírá:
„Platí churchillovské konstatování, že kdo neměl v mládí srdce, nemůže mít ve stáří rozum.“