31.10.2015 11:40 KŘÍŽENCI
Ligr je kříženec mezi samcem lva a samicí tygra, tigon je kříženec samce tygra a samice lva. Ligři a tigoni žijí v zoologických zahradách, protože v přírodě k jejich nepřirozenému křížení nedochází. Lvi a tygři se vzhledem k odlišnému způsobu života nesetkávají. Obecně se živočichové jednoho druhu, vyskytující se na velikých územích s odlišnými podmínkami, začínají od sebe odlišovat. Lvi žijí sociálně, zatímco tygři žijí osamocený život.
Zkřížení jedinci mají problém přežít. Denisované, pojmenovaní podle jeskyně Denisova na Sibiři, byli z evolučního hlediska sestřenice a bratranci neandertálců a také blízcí příbuzní Homo Sapiens. Denisované vyhynuli před 30 000 lety, zatímco my jsme přežili.
Chování hybridních potomků je přinejmenším nevyzpytatelné. Mají sklon k atavismu, tj. u zkřížených potomků se mohou objevit rysy nebo znaky, které již byly evolučně překonány a u daného druhu se už nevyskytují, ale náhle se znovu objeví jako výjimka.
Zkřížením evropských a afrických včel došlo ke vzniku nového druhu, který měl být krotší a snadněji ovladatelný. Místo toho se narodili potomci agresivnější a záhy uletěli do divoké přírody. Některé evropské porodnice hlásí narození dětí s ručičkami, svírajícími přesýpací hodiny, naplněné pískem ze subsaharské Afriky. Zlé, nevědecké jazyky tvrdí, že čas vypršel a hodiny se již neobrátí.
Existují ale výjimky. Evropa je v současnosti svědkem vítězství kříženců původního jelena lesního s nepůvodním asijským jelenem sikou. Rovněž vyšší odolnost potomků Seveřanů s Berbery vůči stresujícím životním podmínkám dává naději na přechod z fáze klinických testů k praktické využitelnosti v přírodě. Ukazuje se, že křížení nemusí být jen výnosné, ale i bezpečné.
Experti totiž zdůrazňují, že neexistuje žádný důkaz a důvod se domnívat, že ovlivňovat geny ve velkém prostřednictvím tradičního křížení je nebezpečnější, než přesně měnit geny kukuřice.
Obavy z evropského sklonu k filozofování jako atavismu nejsou namístě.